PROGRAMUL EDIȚIEI A IX-A – 2016 a Festivalului Național de Arte pentru Liceeni „Florian Pittiș”

Cea de-a noua ediție a Festivalului Național de Arte pentru Liceeni „Florian Pittiș”  va avea loc la  Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” între 16 și 18 mai, sub egida Trupei de teatru AS și a Colegiului Național „Gheorghe Lazăr” București.  Festivalul îşi propune să aducă un omagiu lăzăristului Florian Pittiş, să încurajeze iniţiativele tinerilor şi să îi sprijine pe aceia care doresc o carieră în domeniul scenei.

În 2016 s-au înscris mai bine de 30 trupe de teatru şi muzică din liceele din ţară, iar în urma selecţiei au rămas în concurs cele mai bune spectacole şi piese.  Finala festivalului va avea loc la Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”. Deschiderea festivalului şi concursul de muzică vor avea loc luni, 16 mai 2016, începând cu ora 19 la sala „Toma Caragiu”. Marţi, 17 mai 2016, de la ora 18 se va desfăşura secţiunea teatru la sala „Liviu Ciulei”. Miercuri, 18 mai 2016 de la ora 19, tot la sala „Liviu Ciulei”, va fi gala şi festivitatea de premiere, urmată de spectacolul „Exercițiu de commedia dell ‘arte” susțiut de masteranzi ai Univeristății Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică, București.

Juriul care va evalua prestaţiile concurenţilor este format din: Ionela Neagoe – director adjunct al Colegiului Naţional „Gheorghe Lazăr”, Cristina Juncu, Mihai Constantin, Virgil Ianţu, Adrian Despot. Preşedintele juriului este prof. Victor Ioan Nicolae – director al Colegiului National „Gheorghe Lazãr”, iar preşedintele de onoare este Anda Pittiş.

Trupa câştigătoare a Marelui Trofeu la secţiunea teatru îşi va juca spectacolul şi pe scena Teatrului Excelsior, iar la secțiunea muzică, trupa câștigătoare va susține un recital în cadrul Festivalului „Folk You” din Vama Veche.

Intrarea este liberă în limita locurilor disponibile. Festivalul va fi transmis live de către Radio3net „Florian Pittiş” pe site-ul  www.radio3net.ro.

Program

Luni, 16 mai 2016secţiunea MUZICĂSala „Toma Caragiu”

19:00 – Deschiderea festivalului – TRIBUTE FLORIAN PITTIŞ

19:30 – VLADIMIR CRISTACHE – Liceul Teoretic „Eugen Lovinescu”, București

19:40 – DIANA MELEȘTEU – Școala Centrală, București

19:50 – MARIA BLĂNARU – Colegiul Național „Spiru Haret”, București

20:00 – TEODORA BUCIU – Compania de Teatru „OKaua” , Bucureşti

20:10 – POESIS – Liceul Teoretic „Tudor Vladimirescu”, București

20:20 – THE AIR SOFAS – Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza”, București

20:30 – THE DREAMCATCHERS – Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza”, Bucureşti

20:40 – MIRIAPOZII – Liceul Teoretic „Marin Preda”, București

20:50 – NO NAME – Liceul Teoretic „Marin Preda”, București

21:00 – FLOARE DE COLȚ – Colegiul Tehnic „Lațcu Vodă”, București

21:10– FIVE O’CLOCK – Colegiul Național „Spiru Haret”, București

21:20 – ASTERIS – Piatra Neamț

 

Marți, 17 mai 2016secțiunea TEATRU- Sala „Liviu Ciulei”

18:00 – TRUPA 3,14 – Colegiul Național „Bogdan Petriceicu Hașdeu”, Buzău, spectacolul „Familia 2.0”, după Walter Wykes

18:20 – AMPRENTE – Colegiul de Științe „Grigore Antipa”, Brașov, spectacolul „Amintiri din epoca de școală”, după Mihaela Michailov

19:00 – YORICK – București, spectacolul „Flash-uri”, de Andreea Cătălina Croitoru și Ana Copu

19:40 – TRUPA DIN CENTRU – Centrul Cultural „Dunărea de Jos”, Galați, spectacolul „Totul în grădină”, după Edward Albee

20:10 – ATELIERUL DE TEATRU – Colegiul Național „Mihai Eminescu”, Botoșani, spectacolul „Toți privesc înainte”, după Mihai Ignat

20:50 – BRAINSTORMING – Colegiul Național Bilingv „George Coșbuc”, București, spectacolul „The Breakfast Club”, după John Hughes

Miercuri, 18 mai 2016ora 19.00- Sala „Liviu Ciulei”

Gala și Festivitatea de premiere

Exercițiu de commedia dell ‘arte

Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică, București (Master, Anul I – Arta Actorului)

Pentru mai multe detalii accesaţi: www.trupaas.ro sau pagina de Facebook a festivalului.

Parteneri:  Asociația Culturală „Andart”, Teatrul Bulandra, Teatrul Excelsior.

Parteneri media: Brigada de Voluntari, Calendar evenimente, Gratuitor.ro, IQool, Înoraș.ro, LiterNet.ro, Radio3Net „Florian Pittiș”, Revista LZR, România Pozitivă, Smart FM, Societate și cultură, Yorick.ro.

Sponsori: Aqua Carpatica, Asociația Culturală „Refren”, Dolce Bacio, Editura Nemira, Roton, Stoica&Asociații.

Verbs describe us
0

Scrie ce simți